Power jóga a několik faktů o ní

Pojem power jóga v sobě zahrnuje hned několik různých stylů cvičení jógy. V cizině se velmi často setkáváme s pojmem yoga for athlets neboli, do češtiny volně přeloženo, jóga pro atlety.

Power jóga je v podstatě směsicí různých pohybů a cviků, jež jsou převzaty z ostatních technik cvičení. Páteř tvoří sice klasická jóga, ale je doplněna třeba takovým cvičením pilates a nebo jinými rehabilitačními cvičeními. Samotné cvičení se odvíjí hlavně od toho, že pokaždé předcvičuje jiný cvičitel. Právě on si power jógu přizpůsobí takovou, jakou ji chce mít. Určitě mu ale vyhovuje to, že power jóga se poměrně oprostila od samotné filosofie jógy, kterou tolik neproklamuje tak, jako jóga samotná. Jóga je především duševním cvičením, zatímco power jóga se svou dynamikou blíží jiným cvičením. Pokud se ptáte, jak se pozná dobrý instruktor jógy anebo power jógy, tak vám rozhodně jednoznačně neodpovíme, jelikož jóga jako taková se učí celý život. Člověk, který se rozhodně předcvičovat power jógu, ji rozhodně naprosto stoprocentně neovládá, ale popravdě řečeno, o to zrovna nejde. Důležité je se při cvičení dobře cítit a snažit se dosáhnout harmonie těla a duše. Určitě se nebojte, když učitel power jógy začne praktikovat nějaké jiné metody než ty, o kterých jste četli v odborných publikacích. Člověk, který se snaží předcvičovat ryze podle knih, většinou za moc nestojí.

Velmi důležité je zejména to, aby se vám jednotlivé lekce zamlouvaly. Rozhodně není nejlepším učitelem také ten, který by chtěl být za každou cenu středem pozornosti. Představa, že správný jogín by se měl umět postavit na hlavu, rozhodně není správná. Správný instruktor power jógy by měl pomalu dojít k protažení všech svalů na těle a měl by to dělat postupně a velmi citlivě.